The Syrian Cultural Festival

Posted in October 30th, 2008
by The Editor

Vuosittainen Syyrian kulttuuripäivä- festivaali pidettiin 24. – 25. lokakuuta. Tapahtumapaikkana toimi Kannusillan teatteri Espoon keskuksessa. Kulttuuripäivät järjestettiin yhteistyössä Ruotsissa asuvien syyrialaisten vastaavanlaisen yhdistyksen Syriska Fiksförbundetin (www.syrf.se) kanssa. Heitä edusti 32 jäsenen kokoonpano. Taloudellista tukea saimme Espoon kaupungilta sekä Suomalais-ruotsalaiselta kulttuurirahastolta. http://www.kulttuurirahasto.net/ .
Kulttuuritapahtuma sisälsi erilaisia ohjelmanumeroita, joista osa oli suunnattu perheen pienimmille. Yleisö koostui suomalaisten lisäksi syyrialaisista ja muiden arabimaiden kansalaisista.
Suomi-Syyria yhdistyksen puheenjohtaja Mania Al-Khatib avasi tilaisuuden pitämällä avajaispuheen, jossa hän mm. toivotti Ruotsista saapuneet vieraamme tervetulleiksi. Tämän jälkeen Ruotsi-Syyria yhdistyksen puheenjohtaja Teodora Abda kertoi heidän pitkään toimineesta yhdistyksestään ja aktiviteeteista, joita he järjestävät. Hän niin ikään ilmaisi tyytyväisyytensä tapahtuman toteutumisen eteen tehtyjen järjestelyjen ja yhteistyön suhteen. Ensimmäisenä tapahtumapäivänä syyrialaisista ja ruotsalaisista koostuvat tanssiryhmät Ugarit ja Vällingby folkdansgille esittivät sekä syyrialaista että ruotsalaista kansantanssia. Heidän jälkeen vuorossa oli nostalgisia arabialaisia lauluja esittänyt Ornina- kuoro maestronsa, luuttutaiteilija Mousa Eliaksen johdolla.
Kahvilan tiloissa olleen “Suomi syyrialaisin silmin”- valokuvanäyttelyn avajaisten yhteydessä tarjoiltiin kahvia ja syyrialaisia leivonnaisia. Valokuvaaja Dean Hoot puhui näytteillä olleista töistään ja kuvien valmistukseen liittyvistä teknisistä seikoista.
Toisen tapahtumapäivä tarjosi monenmoista ohjelmaa eri-ikäisille lapsille. Ippe Enge ja Milja Leppänen esittivät nukketeatteria, Kaija Räty-Omar piti tanssityöpajaa vatsa –ja kansantanssien saloista (http://www.letsdance.fi/), minkä jälkeen Heli Vapaakallio ja Burhan Hamdon laulattivat lapsia sekä arabiaksi että suomeksi. Lastenohjelma päättyi piirustuskilpailuun ja palkintojen jakoon.
Samaan aikaan Lähi-itään erikoistunut tutkija Heidi Hirvonen veti paneelikeskustelua. Panelisteina oli akateemisia puhujia – Sami Hirvonen, Liisa Auruksenaho ja Sampsa Peltonen -, jotka kertoivat kokemuksistaan, tuntemuksistaan ja ihastuksestaan matkustaessaan historiallisesti ja kulttuurillisesti rikkaassa Syyriassa.
Lauantaina myös Dean Hoot piti esitelmän aiheesta “Cosmic Patterns in Islamic Architecture”. Yleisö todella piti esityksestä, joka sisälsi kuvia sekä taustamusiikkia ja oli sisällöltään informatiivisuuden lisäksi varsin mielenkiintoinen.
Lauantain tapahtumiin osallistuneet saivat nauttia herkullisen syyrialaisen aterian. Tämän jälkeen ilta oli täynnä musiikkia ja tanssia. Ugarit tanssiryhmä esitti kansantansseja, joita seurasi Fred Karlssonin johtaman, erityisesti klassista, arabialaista musiikkia soittavan Al-Teslim ensemblen konsertti, vokalistinaan Burhan Hamdon. Myöhemmin myös Ornina- kuoro yhtyi Al-Teslimin esitykseen.
Lopuksi maestro Mousa Elias soitti luuttua ja lauloi sooloja Ornina- kuoron säestäessä taustalla. Yleisön pyynnöistä laulanta jatkui pitkälle lauantai-iltaan.
Tapahtuman kävijämäärä oli suuri. Ruotsalaisten vieraiden osallistumisella ja yhteistyöllä heidän kanssaan oli myönteinen vaikutus. Toivomme tämän suuntauksen jatkuvan tulevaisuudessakin ja miksipä emme tekisi yhteistyötä myös muiden Pohjoismaissa toimivien syyrialaisten yhdistysten kanssa? SSY:n hallitus haluaa kiittää lämpimästi kaikkia vapaaehtoistyöntekijöitä ja osallistujia. Teidän avullanne teimme tapahtumasta menestyksekkään!

in English

The Syrian Cultural Festival was held with success and appreciation.

The annual Syrian Cultural Festival in Finland was held on Friday and Saturday 24-25 October 2008.
The events of the festival took place in Kannusilta Theater in Espoo Centre. It was organized by the Syrian Club in Finland in cooperation with Syrian Expatriate Association Syriska Riksförbundent www.syrf.se with 32 members taking part and with generous support from the City of Espoo and from the Finnish-Swedish Cultural Find Suomalais-Ruotsalainen Kulttuurirahasto http://www.kulttuurirahasto.net/ .
The festival included a variety of programs, some of which were purely for children. The audience included Syrians and Arabs of various countries in addition to Finns.
The festival was opened by Mrs. Mania Alkahtib, chairman of the Syrian Club who welcomed the visitors followed by a speech by Mrs Teodora Abda, Chairman of the Swedish Syrian Society who told us about their long standing Society and their activities. She also expressed her appreciation for the efforts and cooperation that brought this festival to life.
In the festival’s first day the Syrian-Swedish Ugarit and Vällingby dance groups presented beautiful dances from the Swedish as well as the Syrian folklore. The Ornina choir performed nostalgic Arabic songs with Maestro Musa Ilias singing and playing the lute.
Coffee, tea and Syrian sweets were served as a photo exhibition (titled: Finland as Seen by a Syrian) was unveiled. The photographer Dean Hoot talked about his exhibited work and the technicalities involved in producing the photographs.
In the second day of the festival intensive cultural activities were offered to children of all ages. Those activities included puppet show by Ippe Enge and Milja Leppänen, training on belly and folklore dancing by Kaija Räty Omar (http://www.letsdance.fi/) followed by singing lessons in Finnish and Arabic by Heli Vapakallio and Burhan Hamdon. The children’s program ended with drawing competition and prizes to the winners.
Meanwhile, a panel was in progress in the theater hosted by Orientalist Heidi Hirvonen with academic guest speakers who talked about their experiences gained from travelling in Syria, their impressions and love to a country deeply rooted in history and culture.
Also during the second day Dean Hoot gave a presentation titled “Cosmic Patterns in Islamic Architecture” with pictures and background music. The presentation was interesting and informative, which was well received by the audience.

A delicious hot meal from the Syrian kitchen was served followed by an evening full of Syrian folklore dancing by Ugarit dance group, and Arabic concert Al-Taslim Endamble led by the Finnish musician Leif Karlson and Burhan Hamdon solo. Later on Ornina choir joined Al-Talsim in presenting Arabic songs.

In the finale Maestro Musa Ilias played the lute and sang solo as well as with Ornina group such beautiful pieces that the audience could not get enough asking for more and more.
The events were attended by a large audience. The participation of the guests from Sweden left positive effect on all and proved the success of cooperation. This we hope to continue in the future and also hope to include other Syrian societies in the Nordic countries.
The board of directors wishes to thank all those who volunteered and participated to make this event a success.